Bak zatankowany na koszt firmy mieści się w ryczałcie
Świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu służbowego pracownikowi i stałe związane z nim wydatki, takie jak ubezpieczenie, bieżące naprawy czy przeglądy. Jest nim także paliwo.
Spółka udostępnia swoim pracownikom nieodpłatnie samochody służbowe do celów prywatnych. Korzystanie z aut uregulowane jest w porozumieniach zawartych z pracownikami – wszystkie koszty eksploatacyjne, w tym paliwa, ponoszone są przez pracodawcę. Prywatny użytek dozwolony jest w czasie, kiedy samochód nie jest potrzebny pracodawcy. Pracownik na każde wezwanie zobowiązany jest zwrócić auto. Z tytułu udostępnienia pojazdów firma nalicza pracownikom przychód z nieodpłatnych świadczeń, zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT. Wnioskując o interpretację chciała się upewnić, czy wysokość ryczałtu obejmuje także paliwo oraz inne koszty eksploatacyjne. Sama uważała, że zarówno paliwo, jak i inne koszty eksploatacyjne mieszczą się w ryczałcie.
Fiskus potwierdził to stanowisko, ale nie w całości. Uznał, że wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT obejmuje inne koszty eksploatacyjne. Koszt zużycia paliwa w czasie wykorzystywania samochodu służbowego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta